Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 6 września 2012
  • wyświetleń: 4298

Willa odzyskała dawny blask

- Ośrodek zdrowia w Pawłowicach to historia tysięcy pacjentów, ale również historia pewnej rodziny, która w tym budynku przeżywała chwile radości i smutku - tak wójt gminy Pawłowice Damian Galusek przywitał gości zgromadzonych 1 września na otwarciu ośrodka zdrowia.

Ośrodek Zdrowia w Pawłowicach
Ośrodek Zdrowia w Pawłowicach · fot.


Działania inwestycyjne zmierzające do modernizacji i remontu ośrodka zdrowia były równocześnie okazją do utrzymania, w miarę możliwości, dawnego charakteru tego budynku, który ciągle bardziej przypomina starą willę, niż współczesny obiekt użyteczności publicznej.

Ta piękna willa, wchodząca w skład kompleksu parkowo-pałacowego, kryje w sobie długą historię. Budynek przez wiele lat pełnił funkcję domu rodzinnego von Reitzensteinów- właścicieli ziemskich w Pawłowicach, animatorów tutejszego życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

Ośrodek Zdrowia w Pawłowicach - otwarcie - 1.09.2012 · fot.


Po drugiej wojnie światowej, decyzją ówczesnej władzy, budynek został zamieniony w ośrodek zdrowia. Jego właściciele, zmuszeni do opuszczenia kraju, musieli pożegnać się również ze swoim domem. Od ponad 60 lat obiekt ten pełni już zupełnie inną funkcję.

W uroczystym otwarciu brała udział rodzina Reitzensteinów w tym również Anita von Reitzenstein - seniorka rodu, która kiedyś zamieszkiwała willę. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę przypominającą o wyjątkowej historii willi, a Joanna Zdziebło, autorka publikacji "Górnośląscy Reitzensteinowie i ich dobra", przedstawiła wykład na temat historii budynku oraz rodu rodziny von Reitzenstein. Po części oficjalnej przed gośćmi wystąpił zespół Talizman.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA