Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 29 maja 2015
  • wyświetleń: 3647

W Pawłowicach będzie inhalatorium

W zabytkowym parku obok Willi Reitzensteinów w Pawłowicach powstanie inhalatorium, w którym mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z dobrodziejstw solanki zabłockiej o działaniu leczniczym, uodparniającym, relaksującym i odmładzającym.

Projekt inhalatorium w Pawłowicach · fot.


W diagnozie przeprowadzonej przy okazji tworzenia strategii gminy Pawłowice, dane dotyczące zdrowia mieszkańców były jednoznaczne. Podobnie jak w całym województwie śląskim, największym zagrożeniem i przyczyną zgonów są choroby układu krążenia. Szacuje się, że w 2025 roku 25 % mieszkańców będzie borykać się z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i propagowanie zdrowego stylu życia. Wdychanie powietrza bogatego w mikroelementy ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, to jeden ze sposobów na zachowanie zdrowia.

Inhalatorium, w odróżnieniu od tężni, jest obiektem zamkniętym, w którym kuracjusze oddychają rozpyloną w powietrzu wodą solankową. Regularne przebywanie w inhalatorium pozwala m. in. prawidłowo funkcjonować tarczycy (wdychanie jodu), oczyszczać płuca i oskrzela, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku osób pracujących w dużym zapyleniu i wysokiej temperaturze (np. górnicy), łagodzi objawy alergii, wzmacnia odporność, przeciwdziała nawracającym chorobom układu oddechowego. Miejscowości uzdrowiskowe najczęściej posiadają własne źródła wód leczniczych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby potrzebną do zabiegów solankę dostarczyć z Zabłocia lub Dębowca znajdujących się ok. 6 km od Pawłowic. Zawartość jodu, bromu, wapnia, magnezu, krzemu czy selenu w tzw. solance zabłockiej należy do najwyższych na świecie. Ma ona walory lecznicze, szczególnie w terapii gardła, dróg oddechowych, przy zmianach reumatycznych i skórnych.

Koncepcję obiektu, przedstawioną w ubiegłym tygodniu podczas prac komisji Rady Gminy, opracowała Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa. Aktualnie trwa przygotowanie właściwego projektu. Inhalatorium znajdzie się w parku przy Willi Reitzensteinów i będzie z nią połączone w jedną całość. Przeszklony obiekt, wewnątrz którego znajdzie się fontanna rozpylająca solankę, swoim wyglądem będzie nawiązywał do architektury regionu. Warunkiem jego budowy jest pozyskanie środków zewnętrznych, które pozwolą sfinansować inwestycję. Szacunkowo ma ona kosztować ok. 800-900 tys. zł.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA