Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 1 maja 2016
  • 18 maja 2016
  • wyświetleń: 1451

Wędrująca Szpitalna Biblioteka w goczałkowickim Uzdrowisku

W środę, 27 kwietnia w Zespole Szkół przy Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia do szkoły zawitali goście z Fundacji "Serdecznik" z Poznania, którzy przywieźli ze sobą wyjątkowy prezent - Bajkowóz.

Wędrująca Szpitalna Biblioteka w goczałkowickim Uzdrowisku - 27.04.2016 · fot.


Razem z dyrektorem Jarosławem Krutakiem szkoła nawiązała współpracę z Fundacją "Serdecznik" i dzięki temu mogła się włączyć w realizację Projektu "Oddział Bajka - Wędrująca Biblioteka Szpitalna". Ideą przewodnią Bajkowozu jest przywracanie dzieciom uśmiechu, chęci do zabawy oraz ułatwianie powrotu do zdrowia w trakcie leczenia szpitalnego i sanatoryjnego.

Bajkowóz to nie tylko mobilna biblioteka, ale w założeniu ma też służyć jako punkt oparcia do pracy z dziećmi podczas zajęć z przygotowanymi do tego wychowawcami i nauczycielami szkoły. Bajkowóz kryje w sobie dobrane przez specjalistów książki, które mają pomóc w procesie leczenia. Ambasadorami projektu są znani autorzy książek dla dzieci - Marek Kamiński, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, Łukasz Wierzbicki oraz Krystyna Adamczak.

Bajkowóz w kształcie kolorowych ruchomych domków wyposażony jest w ponad 100 starannie wybranych książek o niebanalnej szacie graficznej i tekście. Każde dziecko znajdzie w nim niejedną książkę, którą zapewne na długo zapamięta a może i na całe życie. Ponadto zostało umieszczonych tam mnóstwo magicznych schowków i szufladek z przeróżnymi akcesoriami, które pozwalają przenieść się w tajemniczy świat wyobraźni, wśród których między innymi znajduje się generator tęczy, znikający atrament, stare mapy, pierścień zmieniający kolor, czarodziejskie okulary, brokat, pozytywki, magiczne lusterka, pluszaki, cenne klejnoty i wiele innych przedmiotów. A wszystko po to, by pomóc małym i tym trochę starszym pacjentom przezwyciężyć smutek i tęsknotę za domem, pomóc choć na chwilę zapomnieć o kłopotach, troskach, chorobie i cierpieniu, wprowadzić ich w radosny, baśniowy nastrój, pomóc im "zatopić się" w sferze marzeń i fantazji, urozmaicać zajęcia wychowawcze.

Dzięki temu, że Bajkowóz jest mobilny, książki mogą dotrzeć do wielu pacjentów jednocześnie, nawet tych, którzy przykuci są do łóżek. Jest tam też miejsce na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z książką.

Kwiecień to miesiąc mocno związany z książkami, bo przecież 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia przypadał Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i tym bardziej się cieszymy, że właśnie w tym miesiącu dołączyliśmy do grona szkół sanatoryjnych i przyszpitalnych, w których znajduje się Oddział Bajka - Wędrująca Biblioteka Szpitalna.

W dzień przyjazdu gości zapanowało Wielkie Święto. Dzieci przywitały gości programem artystycznym - były niesamowite parady, występy i konkursy. Atrakcjom nie było końca. Od tej pory Bajkowóz jest już w Zespole Szkół Specjalnych przy Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój i będzie pracownikom i podopiecznym milusińskim umilał pobyt w Sanatorium.

Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka · fot.


Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka to projekt realizowany przez Fundację Serdecznik z Poznania. W ramach projektu fundacja buduje, wyposaża i przekazuje bezpłatnie oddziałom dziecięcym szpitali w całej Polsce Bajkowozy - Wędrujące Biblioteki.

- Realizując zajęcia i warsztaty na terenie szpitali dostrzegliśmy potrzebę i możliwość zrobienia czegoś więcej. I tak narodził się pomysł, żeby to książki i ludzie z pasją, a nie pomieszczenia, stworzyli razem nowy szpitalny oddział - Oddział Bajka - tłumaczą inicjatorzy. - Bajkowóz zaprojektowany w kształcie kolorowych ruchomych kamieniczek wyposażyliśmy w ponad 100 starannie wybranych książek. Dzięki temu książki te są nie tylko uwielbiane przez dzieci, ale pomagają też odpowiadać dorosłym na wciąż powracające dziecięce pytania "dlaczego" . Ułatwiają także pracę opiekunów Bajkowozu - nauczycieli szkół szpitalnych, nad konkretnymi problemami nurtującymi małych pacjentów zarówno w szpitalu, jak i w domu - dodają.

Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka
Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka · fot.


Bajkowozy są nie tylko biblioteką, ale w założeniu służyć mają jako punkt oparcia do pracy z dziećmi na oddziałach szpitalnych. Wyposażone są w szufladki z wieloma "magicznymi" przedmiotami, ruchomymi półkami, miejscem na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpitami do pracy z książką. - Stanowią "punkt", wokół którego budujemy "niewidzialną" przestrzeń w której wszystko jest możliwe. Przestrzeń nie ograniczoną ścianami i barierami, w której mali pacjenci zapominają na chwilę o "tu i teraz" i rozpoczynają bajeczną podróż w nieznane - komentują pomysłodawcy.

Wędrujące Szpitalne Biblioteki wyposażone w półki z książkami i szufladki pełne skarbów docierają, dzięki przygotowanym do tego nauczycielom, bezpośrednio do łóżek małych pacjentów. Wędrując niestrudzenie szpitalnymi korytarzami zostawiają za sobą opowieści, uśmiechy i marzenia. Pokazują, że wszystko jest możliwe, wystarczy mieć marzenie.

Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka
Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka · fot.


Ambasadorami projektu są znani autorzy książek dla dzieci: Marek Kamiński, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Łukasz Wierzbicki oraz Krystyna Adamczak. Partnerami projektu są: firma Garvest, Wydawnictwo Zakamarki, Wyd. Media Rodzina, Wyd. Dwie Siostry, Wyd. EneDueRabe, Wyd. Widnokrąg, Firma Rodan oraz Szkoła Przyszpitalna nr 110 z Poznania.

Anna Krętosz / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA