Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 30 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 11396

W szpitalu w Pszczynie nie będzie oddziału pediatrii i kardiologii

Chociaż Zarząd i Rada Powiatu Pszczyńskiego od lat ubiegają się o utworzenie w pszczyńskim szpitalu oddziału kardiologii inwazyjnej i pediatrii, Narodowy Fundusz Zdrowia nie zamierza ogłosić uzupełniających postępowań konkursowych.

szpital, pszczyna, dializa, budynek
W szpitalu w Pszczynie nie będzie oddziału pediatrii i kardiologii. · fot.


Zarówno Zarząd Powiatu Pszczyńskiego, jak i Rada Powiatu Pszczyńskiego od wielu lat starają się o utworzenie oddziału pediatrii i kardiologii inwazyjnej w pszczyńskim szpitalu. Podczas majowej sesji podjęto uchwałę intencyjną, skierowaną do Narodowego Funduszu Zdrowia. Była to prośba o ogłoszenie na terenie powiatu postępowań konkursowych mających na celu zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie.

- Nie mamy wpływu na to, jakie kontrakty przyznaje NFZ, jednak jako samorząd chcieliśmy wyrazić swój głos i wskazać potrzeby naszych mieszkańców w zakresie służby zdrowia. Jesteśmy przekonani, że udzielanie na terenie powiatu pszczyńskiego świadczeń zdrowotnych w zakresie kardiologii inwazyjnej oraz pediatrii w znacznym stopniu przyczyniłoby się do ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszego powiatu - podkreśla starosta pszczyński, Paweł Sadza.

To, że pediatria w Pszczynie jest potrzebna wiadomo od dawna. Najmłodsi pacjenci odsyłani są do Tychów, Bielska-Białej czy Jastrzębia-Zdroju. Jest to nie tylko uciążliwe dla rodziców, ale także znacznie wydłuża czas udzielenia pomocy medycznej.

Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia: "powiat pszczyński bezpośrednio sąsiaduje z miastem Jastrzębie-Zdrój, powiatem mikołowskim, tyskim, bielskim, cieszyńskim, bieruńsko-lędzińskim oraz żorskim. Wraz z powiatami ościennymi, w których działają ośrodki kardiologii inwazyjnej tj. powiatem cieszyńskim (jeden podmiot leczniczy wykonujący świadczenia) oraz miastem Tychy, w którym również jeden podmiot leczniczy realizuje umowę w zakresie kardiologia-hospitalizacja (...) wg danych GUS z 2016r. liczy łącznie 415 703 mieszkańców. Zgodnie z treścią par. 9 ust. 9 ww. zarządzenia, kontraktowanie świadczeń w zakresie kardiologii odbywa się w sposób zapewniający dostępność do świadczeń radiologii zabiegowej na naczyniach wieńcowych wykonywanych w pracowni hemodynamiki lub pracowni radiologii zabiegowej w proporcji jedna pracownia na co najmniej 300 tys. mieszkańców województwa. Zatem w opinii Oddziału nasycenie ww. obszaru ośrodkami realizującymi świadczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej jest wystarczające".

Dodatkowo NFZ wyjaśnia też, że nie planuje ogłoszenia uzupełniających postępowań konkursowych w zakresie pediatrii.

Pomimo tego, starosta Paweł Sadza spotkał się osobiście z Jerzym Szafranowiczem dyrektorem śląskiego oddziału NFZ. - Dyrektor Szafranowicz podczas spotkania wyjaśnił, że na chwilę obecną nie ma żadnego przewidzianego kontraktowania. Obecnie wszystko odbywa się na zasadzie podpisywania aneksów do obowiązujących umów - mówi starosta. - Ostatnie konkursy na świadczenia szpitalne odbyły się w 2011 roku. Do czasu wprowadzenia nowej ustawy, nie przewiduje się przeprowadzenia jakichkolwiek postępowań konkursowych, a zatem nie możemy liczyć na pediatrię czy kardiologię w powiecie pszczyńskim. Niestety pomimo naszych starań, nie ma takiej możliwości - dodaje.

43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA