Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 2 marca 2017
  • wyświetleń: 1224

O ptasiej grypie na powiatowej Komisji Bezpieczeństwa

Podczas lutowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pszczyńskiego rozmawiano przede wszystkim o zagrożeniu związanym z wirusem ptasiej grypy. Omówiono także ogólny stan bezpieczeństwa w powiecie pszczyńskim.

Komisja Bezpieczeństwa luty 2017
O ptasiej grypie na Komisji Bezpieczeństwa · fot.


Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa jest bezpośredni lub pośredni (przez użytkowanie zbiorników wodnych lub obszarów, na których znajdują się odchody dzikich ptaków) kontakt z dzikim ptactwem.

- Problem jest coraz poważniejszy. W grudniu wyszło rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwe grypy ptaków. Jest to rozporządzenie nakładające pewne nakazy i zakazy na wszystkie miejsca utrzymywania drobiu. Głownie mamy problem z drobiem przyzagrodowym - mówiła Izabela Handwerker, zastępca Powiatowego Inspektora Weterynarii. - Wszystkie miejsca utrzymania drobiu podlegają zgłoszeniu do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ruszyliśmy z kontrolami. Niestety w przypadku niespełniania wymagań, będziemy musieli powiadamiać policję i prosić o ukaranie - podkreślała.

Więcej o ptasie grypie i tym, jak zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed wirusem pisaliśmy tutaj: www.powiat.pszczyna.pl/wiadomosci/4472-hodowco-zabezpiecz-swoje-gospodarstwo-przed-ptasia-grypa

Podczas spotkania poruszono także temat ogólnego stanu bezpieczeństwa w powiecie pszczyńskim. - Od września zeszłego roku mieliśmy mnóstwo zgłoszeń do mapy zagrożeń. Pszczyna jest bardzo wysoko w województwie pod względem ilości zgłoszeń - zaznaczał podinsp. Piotr Kost, pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pszczynie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie pozwalające każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do policji, zostanie zweryfikowana. Co ważne, taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA