Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 18 czerwca 2017
  • 19 czerwca 2017
  • wyświetleń: 13327

Radna Bogumiła Boba domaga się przywrócenia szpitala do powiatu

Podczas majowej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego radna Bogumiła Maria Boba zawnioskowała o przeprowadzenie głosowania imiennego w sprawie odebrania szpitala Centrum Dializa. Wniosek argumentowała nie wywiązywaniem się spółki z umowy oraz odpowiedzialnością powiatu za służbę zdrowia.

szpital, pszczyna, dializa, budynek
Radna Bogumiła Boba domaga się przywrócenia szpitala do powiatu · fot.


Temat pszczyńskiego szpitala pojawia się na prawie każdym posiedzeniu sesyjnym Rady Powiatu. Radna Bogumiła Boba przywołała go również podczas sesji majowej, kiedy sugerowała, by przyjrzeć się działalności Centrum Dializa i podjąć kroki, by przywrócić szpital w ręce powiatu.

- Rozmawiałam z Funduszem i wiem, że się zastanawiają, czy nie zabrać nam pierwszego stopnia referencyjności szpitali sieciowych. Jak go zabiorą, to wtedy my będziemy za to odpowiedzialni. Dlatego zastanówmy się, czy możemy zostawić szpital komuś, kto nie ma czynnej diagnostyki radiologicznej i pacjenci są rozsyłani po innych szpitalach - apelowała Bogumiła Boba.

Starosta Paweł Sadza przekonywał, żeby wstrzymać się z decyzją do czasu uzyskania protokołu z kontroli przeprowadzanej w szpitalu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z tą sugestią zgodził się radny Zdzisław Grygier. - Jestem za tym, żeby przygotować plan B - na wypadek, gdybyśmy musieli ten szpital przejąć. Byłbym jednak bardzo ostrożny z tym przejmowaniem bez protokołu pokontrolnego, dlatego że trzeba pamiętać, iż w umowie jest zapisane, że to my płacimy za zerwanie umowy - przypominał.

- Nie bójmy się tego, że Centrum Dializa nałoży na nas karę, bo oni umowę złamali wielokrotnie. Nie utrzymanie kontraktu, ale utrzymanie dostępności usług służby zdrowia jest zawarte w umowie dzierżawy, a oni to złamali w niezliczonej ilości razy - tłumaczyła Bogumiła Boba. - Ja wam to kładę na sumienie. Jeżeli ten szpital padnie, to wtedy my będziemy za to odpowiedzialni - nie Centrum Dializa, bo oni są tylko dzierżawcami - my odpowiadamy za służbę zdrowia w powiecie. Dlatego zastanówcie się Państwo czy chcecie, aby nadal było tak, że pacjenta w ciężkim stanie, który tu powinien być zdiagnozowany, odsyła się do innego szpitala - dodała.

Na koniec radna złożyła oficjalny wniosek o przeprowadzenie głosowania w sprawie odebrania szpitala Centrum Dializa. O jego dalszym losie dowiemy się podczas kolejnej sesji, która odbędzie się 21 czerwca.

43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA