Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 20 czerwca 2017
  • 22 czerwca 2017
  • wyświetleń: 10094

Centrum Dializa: radni mogą kupić aparaturę do szpitala w Pszczynie

Po artykule "Radna Bogumiła Boba domaga się przywrócenia szpitala do powiatu" do naszej redakcji wpłynęło stanowisko spółki Centrum Dializa.

Szpital w Pszczynie
Szpital w Pszczynie · fot.


W piśmie Jacek Nowakowski wylicza kwoty, które spółka zapłaciła w ostatnich latach za dzierżawę szpitala i informuje, że radni część z tej kwoty mogą również przeznaczyć na poprawę standardu leczenia pacjentów i zakup nowej aparatury (padają między innymi konkretne kwoty). Prezes spółki przypomina, że w myśl obowiązującej umowy, to powiat pszczyński jest nadal właścicielem obiektu oraz jego wyposażenia, a zapowiedzi samorządu nie są realizowane.

Poniżej pełna treść pisma, który otrzymała redakcja pless.pl:

385 tys. zł, tyle Centrum Dializa sp. z o.o. wpłaca co miesiąc na konto powiatu w Pszczynie za dzierżawę szpitala. W ciągu 5 lat powiat otrzymał zatem z tego tytułu ok. 23 mln zł. Radna Bogumiła Maria Boba może więc zrobić znacznie więcej dla poprawy standardu leczenia pacjentów, niż domagać się zerwania umowy z dotychczasowym dzierżawcą. Może, wraz z resztą radnych, zdecydować o przeznaczeniu choćby części tej kwoty na zakup nowej aparatury dla szpitala.

Stara aparatura diagnostyczna, a tylko taka jest w pszczyńskim szpitalu, jest zawodna i znacznie mniej precyzyjna niż nowoczesny sprzęt. I nie zmienią tego coraz częstsze i coraz bardziej kosztowne naprawy. 10-15 letni aparat nigdy już nie będzie nowoczesny. Przerwy w działaniu aparatury sprawiają, że badania muszą być przesuwane, a pacjenci mają ograniczony dostęp do diagnostyki.

Najnowszej generacji cyfrowy aparat RTG kosztuje ok. 500 tys. zł. Nowoczesny aparat USG to wydatek ok. 85 tys. zł. Za 16-rzędowy tomograf komputerowy trzeba zapłacić ok. 1 mln zł. Zestawmy te kwoty z 385 tys. zł miesięcznego czynszu dzierżawnego za szpital. Za równowartość sześciomiesięcznej dzierżawy pacjenci szpitala w Pszczynie mogliby być diagnozowani przy pomocy nowoczesnej, nieporównywalnie bardziej dokładnej i niezawodnej aparatury.

Trzeba pamiętać, że szpital wraz z jego wyposażeniem jest własnością powiatu w Pszczynie, zaś Centrum Dializa jedynie go dzierżawi. Zatem słuszne pretensje radnej są całkowicie źle adresowane. Zamiast apeli potrzebne są decyzje. Także radnej Bogumiły Marii Boby i jej środowiska. Realne działanie można by zacząć od zakupu szpitalnych łóżek, bo pomimo szumnych zapowiedzi od marca nic się w tej sprawie nie wydarzyło.

A tym, którzy już zapomnieli jak działał szpital pod bezpośrednim nadzorem powiatu warto przypomnieć, że 5 lat temu był zadłużony na 35 mln zł, stanowił źródło niekończących się problemów i brakowało już pomysłów skąd wziąć pieniądze na najbliższą wypłatę dla pracowników.

Jacek Nowakowski
Prokurent
Centrum Dializa sp. z o.o.


43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA