Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 10 listopada 2017
  • 14 listopada 2017
  • wyświetleń: 14368

[ZDJĘCIA] W powiecie pszczyńskim otwarto nowoczesne inhalatorium

W sobotę, 11 listopada w zabytkowym parku przy ulicy Zjednoczenia w Pawłowicach zostało otwarte inhalatorium.

Inhalatorium w Pawłowicach - 10-11.11.2017 · fot.


W zabytkowym parku obok Willi Reitzensteinów w Pawłowicach, w której działa ośrodek zdrowia oraz niepubliczna poradnia pedagogiczno-psychologiczna, powstało inhalatorium. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać tutaj z dobrodziejstw solanki z Zabłocia, wydobywanej ok. 10 km od Pawłowic. Ma ona cenne właściwości profilaktyczne i najwyższą na świecie zawartości jodu.

Projekt obiektu opracowała Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Elementem charakterystycznym budowli jest przeszklona ściana i wieża nad głównym wejściem doświetlająca wnętrze. Kolorystyka jest utrzymana w tonacji biało - szarej. W inhalatorium znajdują się drewniane ławki oraz miejsce do zabawy dla najmłodszych, a docelowo będzie również kilka leżaków. W podziemnym zbiorniku mieści się 10 metrów sześciennych solanki, która jest rozpylana w powietrzu z fontanny za pomocą specjalnych dysz i krąży w obiegu zamkniętym. Z obiektu o powierzchni 250 metrów kwadratowych jednorazowo może korzystać ok. 30 osób. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wewnątrz znajdą się sanitariaty i poidełko z wodą ze studni głębinowej. Wykonawcą zadania była firma SKID z Pawłowic, a wartość inwestycji wynosi 1,9 mln zł.

Obiekt będzie czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 20.00. Wstęp będzie kosztował 1 zł.

Inhalatorium spełnia funkcje profilaktyczne i zdrowotne. Wdychanie powietrza bogatego w mikroelementy ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, to jeden ze sposobów na zachowanie zdrowia. Regularne przebywanie w inhalatorium pozwala m. in. prawidłowo funkcjonować tarczycy (wdychanie jodu), oczyszczać płuca i oskrzela, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku osób pracujących w dużym zapyleniu i wysokiej temperaturze (np. górnicy), łagodzi objawy alergii, wzmacnia odporność, przeciwdziała nawracającym chorobom układu oddechowego.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA