Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 25 lutego 2018
  • 26 lutego 2018
  • wyświetleń: 13194

Rząd rusza z programem ocieplania domów. Na liście ma być Pszczyna!

Wkrótce ruszy rządowy program termomodernizacji, który poprzez docieplenie budynków jednorodzinnych najuboższych mieszkańców, ma pomóc w walce ze smogiem. Program pilotażowo obejmie 22 gmin spośród 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, które znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia. Program prawdopodobnie obejmie Pszczynę, która na liście WHO zajmuje czołowe miejsce!

smog, pszczyna, rynek
Pilotażowy, rządowy program termomodernizacji jest szansą dla Pszczyny. Jeśli nasza gmina znajdzie się na rządowej liście, najubożsi mieszkańcy otrzymają środki na ocieplenie swoich domów. 70% kosztów sfinansuje rząd, resztę ma dołożyć samorząd! · fot.


O rządowym programie poinformował w czwartek, podczas specjalnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki. - W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej. Walka o czyste powietrze jest dla naszego rządu jednym z priorytetów - mówił na konferencji Morawiecki.Konferencja była m.in. odpowiedzią na wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z którego wynika, że że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości powietrza. Pisaliśmy o tym w artykule Wyrok Trybunału UE: Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza.

Rządowy, pilotażowy program skierowany jest tylko dla miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Dzięki temu na liście powinna znaleźć się Pszczyna. Dla naszego miasta to duża szansa, gdyż rząd przeznaczy na termomodernizację w sumie 750 mln zł, co daje średnią 34 mln na jedną miejscowość. Czy tyle dostanie Pszczyna? Okaże się to wkrótce, kiedy zostaną przedstawione szczegóły projektu.

Program termomodernizacji obejmie budynki jednorodzinne, w których mieszkają najubożsi. Państwo ma finansować termomodernizację w 70 procentach, resztę ma dołożyć samorząd. Pierwszym miastem, objętym programem, ma być małopolska Skawina.

mot / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA