Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 30 kwietnia 2018
  • 1 maja 2018
  • wyświetleń: 14429

Powiat przystępuje do remontów w pszczyńskim szpitalu

Prace związane z przejęciem prowadzenia pszczyńskiego szpitala postępują. Podczas sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, która odbyła się 25 kwietnia, w budżecie zabezpieczono pieniądze na działania związane z zapewnieniem nieprzerwanego funkcjonowania placówki, w tym remont piątego i szóstego piętra budynku.

Szpital w Pszczynie
Szpital w Pszczynie · fot.


Od momentu wypowiedzenia spółce Centrum Dializa przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu w Pszczynie przedstawiciele powiatu nie zwalniają tempa w pracach nad przejęciem kontraktu i zapewnieniem nieprzerwanego funkcjonowania placówki.

- Podejmowane przez nas każdego dnia działania sprawiają, że jesteśmy coraz bliżej tego, aby powiat był organem prowadzącym dla szpitala w Pszczynie. Zanim to jednak nastąpi koniecznych jest szereg rozmów, procedur prawnych i spotkań - podkreśla starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Przypomnijmy, podczas jednego z takich spotkań, powiat otrzymał od dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jerzego Szafranowicza zapewnienie o akceptacji wszelkich możliwych prawnie rozwiązań, które doprowadzą do dalszego istnienia szpitala. Najbardziej prawdopodobną formą będzie przystąpienie powiatu do specjalnej procedury konkursowej - rokowań, bowiem możliwość cesji NFZ obwarował zgodą spółki Centrum Dializa. Jak zapewnił dyrektor Szafranowicz, rokowania będą dotyczyć wszystkich dotychczasowych zakresów działania placówki. Pisaliśmy na ten temat w artykule: "Szpital: zgoda NFZ na cesję kontraktu dla powiatu lub rokowania".

Sesja Rady Powiatu - 25.04.2018
Sesja Rady Powiatu - 25.04.2018 · fot.


W ramach przygotowań do przejęcia prowadzenia szpitala poszerzono działalność spółki Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. w Woli o prowadzenie działalności leczniczej. W strukturach spółki utworzona została jednostka organizacyjna odpowiedzialna za prowadzenie działalności w tym zakresie - Szpital Powiatowy w Pszczynie. Dokonano także właściwego wpisu w rejestrze REGON.

Warto dodać, że do tej pory Centrum Przedsiębiorczości CP Sp. z o.o. w Woli miało czterech udziałowców - gminę Bojszowy, gminę Miedźna, powiat bieruński-lędziński i powiat pszczyński. Jako że Centrum Przedsiębiorczości jest podmiotem, który będzie zajmował się prowadzeniem szpitala w Pszczynie wszyscy udziałowcy zgodzili się na nieodpłatne zbycie udziałów na rzecz powiatu pszczyńskiego. 28 lutego zarządzeniem wójta zrobiła to gmina Bojszowy, 27 marca uchwałą rady gmina Miedźna i w zeszłym tygodniu, 19 kwietnia uchwałą rady powiat bieruńsko-lędziński. Zatem obecnie właścicielem spółki Centrum Przedsiębiorczości jest całkowicie powiat pszczyński, co oznacza, że spółka była i jest podmiotem wyłącznie publicznym.

Kolejnym istotnym krokiem jest kwestia zabezpieczenia środków na działania związane z zapewnieniem nieprzerwanego funkcjonowania szpitala. Podczas sesji radni większością głosów podjęli decyzję o przekazaniu na ten cel aż 2,4 mln zł. W pierwszej kolejności planowany jest remont piątego i szóstego piętra budynku. W zakres robót wejdzie przede wszystkim gruntowne malowanie sal i korytarzy, wymiana wykładziny, montaż wyposażenia łazienek, naprawa i malowanie drzwi oraz parapetów, a także wymiana lamp sufitowych wraz z instalacją elektryczną. W planach jest także m.in. remont wind. Na ten temat pisaliśmy w artykule: "Powiat chce płynnie przejąć szpital i zainwestować w remont placówki".

43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

BM

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA