Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Zdrowie

  • 15 listopada 2018
  • wyświetleń: 3067

Szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej Ci osoby?

Artykuł sponsorowany:

Dowiedź się czym jest kompleksowa terapia uzależnień. W przypadku bardzo wielu uzależnień sam proces terapeutyczny jest bardzo rozciągnięty w czasie, ale też wymaga przede wszystkim kompleksowej terapii, gdyż taka daje najlepsze rezultaty. Zazwyczaj problem uzależnienia ma swoje podłoże nie tylko w samej jednostce, ale też i w środowisku, w którym ona przebywa, a dodatkowo samo uzależnienie wpływa na otoczenie osoby chorej, jej rodzinę i najbliższych, którzy także mogą potrzebować wsparcia. Czym wobec tego jest terapia leczenia uzależnień określana jako kompleksowa? Jaka terapia uzależnień daje najlepsze rezultaty?

arka


Szereg podejmowanych działań po to, aby osiągnąć celKompleksowość terapii najczęściej polega na wielu sposobach oddziaływania na osobę uzależnioną. Do takich sposobów można zaliczyć farmakoterapię, zajęcia indywidualne oraz grupowe z terapeutą, objęcie leczeniem także i rodziny pacjenta, psychoedukację, a nawet przyjęcie określonej diety i stylu życia, który pomoże w leczeniu uzależnienia. Ośrodek leczenia uzależnień zazwyczaj proponuje wsparcie w przypadku takich uzależnień jak choroba alkoholowa, uzależnienie od narkotyków, hazardu, internetu, zakupów czy też leków. Jednym z takich ośrodków, który proponuje kompleksowe leczenie uzależnienia jest ośrodek Arka w Wiśle. Warto sprawdzić, w jaki sposób odbywa się leczenie stacjonarne i jakie rezultaty można poprzez nie osiągnąć.

arka


Leczenie uzależnień przebiega wieloetapowoWarto uświadomić sobie fakt, że terapia alkoholowa, ale i leczenie każdego innego uzależnienia jest pewnym procesem, który trzeba przejść od początku do końca, a żeby w ogóle zacząć trzeba zdobyć wewnętrzną motywację i chcieć zerwania z nałogiem. Terapia wstępna jest pierwszym takim etapem, kiedy to konkretyzują się cele i dążenia, pojawia się motywacja, a jednocześnie idzie to w parze z odstawieniem używek. Ten etap pozwala określić jak będzie przebiegała terapia i jakie działania zostaną podjęte. Etap wstępny zazwyczaj trwa około dwóch tygodni i nie wymaga całodobowego przebywania w klinice.

Kolejnym etapem jest podstawowa terapia uzależnień, która odbywa się w wyspecjalizowanym ośrodku. To ważne, aby chociaż na miesiąc oderwać chorego od środowiska, w którym przebywa, aby dać mu możliwość wyrobienia sobie nowych nawyków, w których nie ma miejsca dla alkoholu czy też narkotyków. Oczywiście to, ile potrwa ten etap zależy od samego chorego, stopnia uzależnienia i innych indywidualnych uwarunkowań.

Podczas leczenia stabilizuje się abstynencja osoby chorej, a także wypracowuje się sposoby radzenia sobie z przykrymi konsekwencjami odtrucia. Leczenie, zarówno w wersji podstawowej jak i rozszerzonej w samym ośrodku powinno trać 6 - 8 tygodni. Ze względu na to, że pacjent znajduje się w zamkniętej klinice można zastosować kompleksowe podejście do jego leczenia, kiedy to każdego dnia może on uczestniczyć w różnych rodzajach terapii, może też nawiązać kontakt z innymi osobami, które są w podobnej sytuacji. Dodatkowe zajęcia i rozrywki sprawiają, że terapia w trybie stacjonarnym jest najefektywniejszym sposobem leczenia uzależnień.

Klinika leczenia uzależnień Arka, Wisła, Spacerowa 4arka