Zdrowie

  • 11 stycznia 2024
  • 15 stycznia 2024
  • wyświetleń: 5609

Korzystają z lodowiska mimo dużego smogu. "Może w takich warunkach nie powinno być otwarte?"

W ostatnich dniach odczuwaliśmy znaczący spadek jakości powietrza. W środę, 10 stycznia, mieszkańcy naszego powiatu otrzymali drogą sms-ową ostrzeżenie RCB o prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10, wraz z zaleceniem, aby zrezygnować z aktywności na zewnątrz. Mimo przekroczonych norm, wiele osób, w tym uczniowie szkół, podejmowało taką aktywność - między innymi oddając się jeździe na łyżwach na pszczyńskim lodowisku.

terazwpszczynie,pszczyna,lodowisko,rynekpszczyna,fotodnia,instagram
Czy lodowisko powinno działać w dni smogowe? · fot. pless.pl


Jak poinformowali nas mieszkańcy, tego dnia do południa, w czasie największego smogu, na ślizgawce pojawili się nawet uczniowie szkół. Widok dzieci korzystających z lodowiska w tych dramatycznych dla zdrowia warunkach przykuł wzrok jednej z czytelniczek naszego portalu. Postanowiła zwrócić nauczycielce uwagę na fatalną jakość powietrza, ta jednak doprowadziła zajęcia do końca. O podobnej sytuacji pisaliśmy już w grudniu 2021 roku, kiedy dzieci pod okiem nauczycielki wyruszyły na lodowisko, choć normy jakości powietrza były dramatycznie przekroczone. Wczoraj ze ślizgawki korzystali uczniowie Szkoły Podstawowej w Miedźnej oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

Nasza czytelniczka zasugerowała, że być może w dniach, kiedy wszystkie słupki świecą na czerwono, a smog gryzie w gardło, lodowisko nie powinno działać? Jak widać alerty i wskaźniki poziomu zanieczyszczeń na części mieszkańców nie robią wrażenia. Tego dnia ze ślizgawki korzystano do wieczora. - Przez cały dzień jeździli i dorośli, i dzieci. Może jednak w takich warunkach lodowisko powinno być zamykane? - pyta rozmówczyni. Pytanie to zadaliśmy również w Urzędzie Miasta.

lodowisko
Pomimo silnego smogu, z lodowiska korzystano do godzin wieczornych · fot. Ela


Rzecznik prasowy UM, Oskar Piecuch, w odpowiedzi odwołuje się jednak do indywidualnych decyzji i świadomości użytkowników lodowiska. - W momencie ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wszystkie placówki oświatowe otrzymują informację z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zawarte są w nich między innymi informacje o zagrożeniu oraz zalecane środki ostrożności. Na ich podstawie dyrekcja oraz nauczyciele podejmują decyzję o prowadzeniu zajęć na zewnątrz budynków. Dyrektorzy placówek oświatowych prowadzonych przez gminę Pszczyna zostali już w poprzednich latach powiadomieni, by w takich sytuacjach unikać korzystania z obiektów sportowych poza budynkiem szkoły, dotyczy to również lodowiska. Również na rynku, przy samym obiekcie zamontowany jest ekran informujący o jakości powietrza. Korzystający mają więc pełną świadomość aktualnej sytuacji i na tej podstawie mogą podjąć decyzję. Dodatkowo jakość powietrza na terenie osiedli i sołectw jest monitorowana całodobowo poprzez system czujników, a dane z pomiarów są na bieżąco dostępne na stronie internetowej http://www.czujniki.pszczyna.pl - podaje rzecznik.

Oskar Piecuch dodaje także, że 10 stycznia zajęcia na lodowisku odbywali uczniowie szkół, których organem prowadzącym nie jest gmina Pszczyna.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Lodowisko" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Lodowisko

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Lodowisko" podaj